Blog plný energie
12/05/2021

Poslední rok s rodinami v Česku nesmírně zatřásl

Organizace Síť pro rodinu posiluje hodnotu rodiny v Česku a upevňuje mateřskou a otcovskou roli ve společnosti. Sdružuje mateřská centra po celé republice. Krajská koordinátorka pro Jihomoravský a Zlínský kraj Sítě pro rodinu Petra Kuhejdová Halířová říká:

Jihomoravský a Zlínský kraj – I když by se mohlo zdát, že mateřská centra v České republice v této covidové době spí, opak je pravdou. Krajská koordinátorka Petra Kuhejdová Halířová podporuje venkovní aktivity v mateřských centrech, a to zejména tak, aby procházky přírodou nebyly pro rodiny s dětmi nuda a aby se rodičům podařilo i starší děti vytáhnout od počítačů.

Petro, popište tedy, na jaké bázi teď rodinná centra fungují?

Od loňského podzimu byla většina mateřských nebo rodinných center nucena přesunout řadu svých aktivit do on-line prostoru. Jedná se zejména o přednášky či odborné poradenství. Díky intervizním setkáním s kolegyněmi z center vím, že jen on-line prostor pro komunikaci s rodinami nestačí. Více si začaly všímat, že je potřeba rodiny "dostat do přírody" a chtěly jim procházky v lese něčím okořenit. Začaly se navzájem inspirovat různými venkovními aktivitami, jako jsou například cesty za pokladem, stezky s úkoly či tematické hry. Bylo krásné sledovat, jak se k těmto aktivitám postupně přidávala další a další centra a koordinátorky byly stále kreativnější. Jsem ráda, pokud pak se mnou sdílejí svoje fotografie z akcí, které můžeme i my sdílet na Facebook. Centra i rodiny se tímto způsobem více stmelují, což je posiluje a podporují se vzájemně ve svých činnostech. Protože poslední rok s centry i s rodinami nesmírně zatřásl.

Můžete to rozvést? Kde je teď hodnota rodiny v Česku? 

To je skutečně nesmírně složitá otázka. Pro každého je hodnota rodiny v něčem jiném. Covidový rok nám ukázal, že ti, kteří mají funkční a úplnou rodinu, zvládají pandemii mnohem lépe. Hodnotu rodiny můžeme vidět v kvalitních vztazích. Stejně tak se v rodině učíme důležité kompetence nutné pro život ve společnosti. Učíme se komunikovat, týmově spolupracovat, chápat a vnímat druhé, proč je potřeba pomáhat a chránit slabší. Učíme se mít rádi přírodu a chránit ji. Učíme se správně využívat digitální technologie. Někteří rodiče to mohou vnímat jako velkou zátěž. A mohou získat pocit, že to sami nezvládnou.

A proto jsou tady vaše centra, aby maminkám pomohla?

Ano. Mateřská centra vznikají mj. proto, aby rodiny nebyly na všechno sami. Snaží se odbourávat sociální izolaci, nabízet prostor ke sdílení, možnost navazovat nová přátelství, upevňovat kamarádské vztahy, mít si kam zajít pro pomoc a radu. V centrech klademe důraz na slovo komunita. Každé centrum si vytváří svoji komunitu, svoji síť rodin, které jsou ochotné se navzájem podpořit a pomáhat si. A je jedno, jestli je zrovna potřeba opravit hračky, ušít závěs nebo se mít komu svěřit se svým trápením.

Rodinná centra v obcích jsou tedy podle vás velmi důležitá?

Bylo by skvělé, pokud by v každé obci mohlo být mateřské, rodinné či komunitní centrum. Nebo aspoň klub maminek. Každé podobně centrum je velmi důležité pro upevnění komunity. V každé obci by mělo být místo k setkávání. A nemyslím tím jenom dětské hřiště. Mateřské centrum poskytne bezpečný prostor a formou neformálních rozhovorů se mohou ženy otevřít a svěřit se se svými problémy. Stejně tak si mohou říct o pomoc, ať už odbornou nebo neodbornou. Je důležité, aby tato místa podporovaly i místní samosprávy.

Jak jsou centra financovaná? Máte dostatek finančních prostředků?

Každé centrum má trochu jiné financování. Většina center má podporu své obce (dotace na provoz, sleva na nájemném, dotace na výtvarný materiál apod.), v Jihomoravském kraji mají centra velkou podporu díky dotačnímu titulu zaměřenému na prorodinné organizace, ve Zlínském kraji čerpají centra dotace spíše na konkrétní nebo pravidelné aktivity. Některá centra získávají prostředky díky dotačnímu titulu Rodina z MPSV. Jiná centra provozují dětské skupiny nebo mají velké projekty dotované z EU fondů. Obecně se dá říct, že nejvíce chybí peníze na kvalifikované pracovníky rodinných center. Mzdy musí být často dofinancované z vlastních zdrojů, a tak většina center dělá i volnočasové aktivity. A co třeba roční členství? Ano, to je také možnost. V rámci Sítě pro rodinu se snažíme centra nabádat k tomu, aby si vytvářela širokou členskou základnu. Ale bohužel vidíme, že zájem o členství se spíše snižuje.

To je pro vás asi nepříjemné, protože nemáte jistotu peněz, které od rodičů dostanete, je to tak?

Finanční nejistota v neziskovém sektoru je bohužel realitou. I proto se snažíme vzdělávat naše členská centra v problematice finančního plánování, řízení či fundraisingu. Stále hledáme možnosti, kde peníze čerpat. Naším velkým snem je objevit takové zdroje financování, které by umožnily centrům získat větší svobodu a jistotu.

Je tohle i důvod, proč jako koordinátorka Sítě pro rodinu podporujete projekt Energie rodiny? Tedy společný projekt dodavatele energií Kolibřík energie a Sítě pro rodinu, který vám pomůže získat finance?

Ano. Projekt Energie rodiny mi dává smysl. Je skvělé, že se podobné projekty v České republice začínají rozjíždět. Připadá mi úžasné, že můžu finančně podpořit něco, kam chodím ráda a přitom nevynaložím nic navíc. To je podle mě financování budoucnosti nejen mateřských center, ale neziskového sektoru obecně.

Kolibřík energie z projektu Energie rodiny vrátí část svého zisku vám - mateřským centrům. Na co byste vy konkrétně finance použila?

Nejlepší investicí je investice do lidí. Je fajn, když se mohou v centrech zaplatit kvalitní zaměstnanci, kteří se budou s láskou věnovat své práci a budou mít dobrý pocit z toho, že rozdávají radost.

Co vás na práci krajské koordinátorky baví nejvíce? Co vám dělá radost i v této covidové době?

Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Online svět nám pomohl propojit se napříč kraji, napříč republikou. On-line setkání se mohou účastnit i ty ženy, které by nemohly přijet osobně. A právě všechny podoby setkávání s inspirujícími ženami z mateřských center je pro mě posilující a povzbuzující, čerpám z nich energii a motivaci. Je naprosto úžasné, kolik šikovných žen v centrech pracuje, kolik mají nápadů a jak jsou různorodé. Zkrátka každé centrum je úplně jiné. Baví mě, že je můžu propojovat, seznamovat a tím vším inspirovat je i sebe. (úsměv) Naplňuje mne osobně, že se centra mohou i díky projektu Energie rodiny rozvíjet, být efektivně vedena a přinášet všem rodinám radost.


#zachraňcomiluješ
Zachraň, co miluješ! To vzkazuje společensky významným komunitám Kolibřík energie, který přiletěl na trh, aby tyto důležité skupiny lidí podržel. Přidat se ke Kolibříkovi je ta nejlepší cesta k podpoře rychlého ekonomického uzdravení. Navíc tím každý člen komunity posílí svůj postoj ve skupině a v neposlední řadě ušetří peníze své vlastní domácnosti.

Powered by Froala Editor

Užijte si luxus moderního dodavatele

Zadejte svůj telefon nebo e-mail a my vás komfortně provedeme přechodem ke Kolibříkovi.

Společnost Kolibřík Energie a.s., IČO: 27735001, se sídlem Folknářská 1246/21, 405 02 Děčín bude zpracovávat Vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené v informacích o zpracování osobních údajů. Informace o zpracování Vašich osobních údajů jsou k dispozici zde: Informace o zpracování osobních údajů.

Chcete se na něco zeptat?

Kolibřík energie telefon

Zavolejte na

+420 530 300 333

Po - Pá 7.30 - 17.00

Kolibřík energie mail

Napište nám

info@kolibrik-energie.cz